Тема: Розв’язування вправ на використання теореми Вієта.
Мета: формувати навички використання теореми Вієта і теореми, оберненої до теореми Вієта, до розв’язування вправ; узагальнити знання про квадратні рівняння і удосконалити обчислювальні навички, вміння працювати з тестами; стимулювати мислення учнів; виховувати самостійність.
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь, навичок учнів.
Обладнання: картки із завданнями, мультимедійний проектор, комп’ютери.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Повторення вивченого матеріалу.
Проводиться у тестовій формі за комп’ютерами.
І варіант.
- Яке рівняння називається квадратним?
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, де х – число, а, b і с – змінні, причому а ≠ 0.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, де х – змінна, а, b і с – числа, причому а ≠ 0.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, де х – змінна, а, b і с – числа.
- Яке рівняння називається зведеним?
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в якому а = 1.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в якому b = 1.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в якому с = 1.
- Скільки розв’язків має квадратне рівняння, якщо D > 0?
1) один; 2) два; 3) жодного.
- Скільки розв’язків має квадратне рівняння, якщо D = 0?
1) один; 2) два; 3) жодного.
- Яке з даних рівнянь є квадратним?
а) 7 + 8√3 = х2; б) 3/х + 2х – 1 = 0; в) х2 – 3х = 9; г) -6х2 + 4/х2 – 3 = 0.
- Яке з цих рівнянь є неповним квадратним?
а) х2 – 1 = 0; б) 6х2 + 3х = 1; в) 3х2 – 7х = 0; г) 6х2 = 1/х
- Розв’язавши рівняння х2 – 5х – 6 = 0, отримали відповідь:
а) коренів немає; б) 3 і -2; в) 2 і 3; г) 6 і -1.
- Для якого з рівнянь корені від’ємні?
а) х2 – 5х + 6 = 0; б) х2 + 7х + 12 = 0; в) х2 – 6х – 7 = 0; г) х2 + х – 6 = 0.
- Для якого з рівнянь коренями є числа 5 і -1?
а) х2 – 5х + 5 = 0; б) х2 + 4х – 5 = 0; в) х2 – 4х – 5 = 0; г) х2 – 6х + 5 = 0.
- Розв’язком неповного квадратного рівняння 7х2 – 42х = 0 є:
а) х = 0, х = 6; б) х = 0; в) х = 6; г) х = -6
ІІ варіант.
- Яке рівняння називається неповним квадратним?
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в якому а = 0 і b = 0.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в кому b = 0 або с = 0.
- Рівняння виду ах2+bх+с = 0, в якому а = 0 або с = 0.
- У квадратному рівнянні дискримінант дорівнює:?
1) D = b2 + 4ac; 2) D = b – ac; 3) D = b2 – 4ac; 4) D = k2 – ac.
- Скільки розв’язків має квадратне рівняння, якщо D < 0?
1) один; 2) два; 3) жодного.
- Теорема Вієта:
- Сума коренів зведеного квадратного рівняння дорівнює першому коефіцієнту, взятому з протилежним знаком, а їх добуток – вільному члену;
- Сума коренів зведеного квадратного рівняння дорівнює другому коефіцієнту, взятому з протилежним знаком, а їх добуток – вільному члену;
- Сума коренів квадратного рівняння дорівнює другому коефіцієнту, взятому з протилежним знаком, а їх добуток – вільному члену;
- Сума коренів зведеного рівняння дорівнює другому коефіцієнту, а їх добуток – вільному члену;
- Яке з даних рівнянь є квадратним?
а) 2√3 – х2 = 5; б) 6х – 5 = х2; в) 2/х2 + 7 = 0; г) 5х3 – 2х + 1/х = 0.
- Рівняння х2 – 4х + 4 = 0 має коренів:
1) один; 2) два; 3) жодного; г) безліч.
- Якщо у рівнянні х2 + kх + 4 = 0 один з коренів дорівнює 2, то k дорівнює:
а) 2; б) 4; в) 8; г) -4.
- Для якого з цих рівнянь коефіцієнти а = 1, b = -2, с = -1 названі правильно:?
а) 2х2 – х + 1 = 0; б) -2х – 1 + х2 = 0; в) 1 – 2х + 2х2 = 0; г) 4х2 – 7х +1 = 0.
- Для якого з рівнянь корені додатні?
а) х2 + 5х + 6 = 0; б) х2 + 3х – 4 = 0; в) х2 – 5х + 6 = 0; г) х2 + 2х – 8 = 0.
- Розв’язавши неповне квадратне рівняння 2х2 – 8 = 0, отримали:
а) 2 і -2; б) 4; в) 2 і 4; г) -2.
2. Перевірка домашньої роботи.
Правильна віповіь написана на дощці
3. Робота на карточках.
4 учні за партами.
Завдання: Розв’язати квадратне рівняння:
1) х2 + 8х + 7 = 0; 2) х2 – 9х + 8 =0; 3) х2 – 10х + 25 = 0; 4) х2 – 9 = 0.
4. Робота біля дошки. (2 учні)
1. 3х2 + 6х = 0; 2. х2 – 7х + 6 = 0.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку „Розв’язування вправ на використання теореми Вієта.” На минулому уроці ми вивчили теорему Вієта і теорему, обернену до теореми Вієта, а на цьому уроці повинні навчитися розв’язувати вправи з використанням цих двох теорем, і узагальнити знання про квадратні рівняння.
1. Робота з комп’ютером.
1.1. Робота в групах.
Клас ділиться на 3 групи.
Слайд 1. Розв’язати зведене квадратне рівняння за теоремою Вієта:
- x2 – 7x + 12 = 0;
- x2 + 8x + 7 = 0;
- x2 + 3x – 10 = 0.
|
Слайд 2. Відповіді:
- x1 = 3, x2 = 4;
- x1 = -7, x2 = -1;
- x1 = 2, x2 = -5.
|
- лайд 3. Знайти суму і добуток коренів рівняння:
- 3x2 – 5x +2 = 0;
- 1/2x2 + 3/2x – 4 = 0;
- 4x2 – 10x – 6 = 0.
|
Слайд 4. Відповіді:
- p = 5/3, q = 2/3;
- p = 3, q = 8;
- p = 2,5, q = -1,5.
|
1.2. Робота в парах.
|
|
Слайд 5. Скласти квадратне рівняння за сумою і добутком коренів:
- p = -5, q = 4;
- p = 8, q = -4;
- p = 9, q = 0;
- p = 0, q = 2.
На карточках:
- p = 11, q = -6;
- p = 3, q = 7;
- p = 1, q = 1;
- p = -5, q = -14.
- p = -3, q = 3.
|
Слайд 6. Відповіді:
- x2 + 5x + 4 = 0;
- x2 – 8x – 4 = 0;
- x2 – 9x = 0;
- x2 + 2 = 0.
- x2 – 11x – 6 = 0;
- x2 – 3x + 7 = 0;
- x2 – x + 1= 0;
- x2 + 5х – 14 = 0.
- x2 + 3x + 3 = 0;
|
Слайд 7. Скласти квадратне рівняння за даними коренями:
- x1 = 1, x2 = 3;
- x1 = -8, x2 = 5;
- x1 = -17, x2 = -1;
- x1 = 1-√6, x2 = 1+√6
На карточках :
- x1 = -12, x2 = 1;
- x1 = 11, x2 = -8;
- x1 = -3, x2 = -9;
- x1 = 4, x2 = -6;
- x1 = -2, x2 = 2.
|
Сайд 8. Відповіді:
- x2 – 4x + 3 = 0;
- x2 + 3x – 40 = 0;
- x2 + 18x + 17 = 0;
- x2 – 3x – 88 = 0;
- x2 + 11x – 12 = 0;
- x2 – 3x – 88 = 0;
- x2 + 12x + 27 = 0;
- x2 + 2x – 24 = 0;
- x2 – 4 = 0;
|
Зараз давайте з вами розв’яжемо такий приклад.
х1 і х2 – корені рівняння х2 – 13х + 5 = 0. не розв'язуючи рівняння знайдіть: а) 1/х1 + 1/х2; б) х12 + х22.
ІІІ. Оцінювання учнів.
IV. Домашнє завдання.
V. Підсумок уроку.
Cкачати матеріал уроку:
|